top of page

JAK SPRÁVNĚ VYBRAT

MODERNÍ LED OSVĚTLENÍ

PRO VAŠI FIRMU A NENAPÁLIT SE

Stále registrujeme relativně velké množství potenciálních zákazníků, kteří uvažují o výměně osvětlení za moderní LED svítidla, avšak vycházejí z nedostatečné erudice sebe sama i řady prodejců, mnoha mýtů a polopravd. Proto, ať se již rozhodnete nakupovat u kohokoli, měli by jste vědět, že :

"Chceme náhradu kus/kus"

je často jednou ze zvažovaných variant, hodí se však pouze tam, kde aktuální pozice svítidel plně vyhovují i pro situaci, kdy původní tělesa nahradí LED svítidla, která disponují násobně vyšší účinností a lepším rozptylem světla. Zároveň také, když stav kabeláže odpovídá aktuálním požadavkům norem.

Výměnou kus za kus si pak zavíráte možnost ušetřit často i polovinu plánovaného počtu těles, možnost využití inteligentního řízení (ať již pohybu, tak světelného přírůstku). Navíc neexistuje jistota, že nevznikne nerovnoměrné světelné pokrytí.

Výhoda nižších pořizovacích nákladů při výměně osvětlení kus za kus, tak často velmi brzy vezme za své ... 

Proto je součástí našich nabídek také varianta výměny kus/kus, kterou srovnáváme s optimalizovanými verzemi a Vy se můžete rozhodovat na základě přesných dat.

"Já nepotřebuji světelně technický výpočet ..."

"... konkurence nám udělala nabídku bez nějakých výpočtů a do jednoho dne, aniž by tu byli. "

Ano, i to se stává, ale návrh modernizace osvětlení by měl pracovat s aktuální situací, pozicemi technologie, měl by ukázat potenciál instalace řízení, zohlednit potřeby provozu na lokálně odlišné světelné podmínky a to bez projekce nelze.

Proto, každý seriózní dodavatel průmyslového osvětlení pracuje na základě simulace světelně technického výpočtu tak, aby byly naplněny požadavky ČSN na osvětlenost, rovnoměrnost, oslnění a především, aby byly naplněny požadavky  a potřeby klienta dané povahou jeho činnosti.

Nechceme být nejlevnější, ale chceme být nejlepší a dodat Vám opravdu funkční celek, proto je světelně-technický výpočet na každou námi nabízenou variantu řešení standardem.

color temperature.jpeg

"Bělejší světlo svítí více,

dejte nám to v té hodně bílé ....", říká řada zákazníků. Barvu světla u LED definuje takzvaná teplota chromatičnosti, udávaná v kelvinech (K). Čím studenější (bělejší) barva světla je, tím vyšší je hodnota v kelvinech v konfiguraci svítidla.

Praxí podložené vědecké studie však říkají, že lidský mozek vnímá nejpřirozeněji světlo o teplotě blízké dennímu světlu, které je dle místa měření někde lehce nad 4.000 K. Nejlepší pracovní podmínky tak vytvoříte Vašim zaměstnancům, když pro umělé osvětlení zvolíte LED svítidla s teplotou chromatičnosti na úrovni 4.000 K, maximálně pak 5.000 K. Správně zvolená barva světla má významný dopad na únavu Vašich zaměstnanců, jejich koncentraci a chybovost.

S rostoucí teplotou chromatičnosti jde pak ruku v ruce také další bezpečnostní faktor - UGR - oslnění.

Naši projektoví manažeři Vám rozdíl v barvě světla rádi předvedou na reálných vzorcích nabízených LED svítidel.

Nejen záruka, cena a příkon

Při výběru správného svítidla je nutno zvažovat nejen faktor ceny, příkonu a záruky, ale i tyto parametry:

- Materiál a optika svítidla významně ovlivňují pasivní chlazení a schopnost usměrnit světelný paprsek

Efektivita - (lm/W) - kolik je svítidlo schopno vytvořit lumenů z jednoho Wattu (130-230 lm/W)

- Faktor L80 nebo L70, tedy za kolik hodin provozu ztratí svítidlo 20% (L80) nebo 30% (L70) svého výkonu

- Teplota okolí a chlazení - většina běžných LED je vhodná do teplot okolí do 55°C, nepodceňujte řešení chlazení svítidel, významně ovlivňuje jeho životnost

- UGR - faktor oslnění, jedná se o významný prvek BOZP, kdy nevhodně zvolená svítidla mohou oslňovat a tak být původcem úrazu

- IP a IK - odolnost vůči kapalinám, mechanickým nečistotám a vůči mechanickému poškození.

- CRI - index věrnosti podání barev, doporučuje se alespoň hodnota CRI 80

 "... a kolik asi stojí to jedno vaše LED světlo ?"

Tento klasický dotaz je naprosto irelevantní. Dá se to přirovnat k dotazu - "...a kolik stojí jedno auto ? ". Cena za jeden kus LED svítidla je opravdu zavádějící.

Představme si situaci, kdy máme před sebou typickou náhradu za 400W výbojku. První varianta bude čínské LED svítidlo, konstrukce UFO s příkonem 250W a efektivitou 130lm/W (sv. tok 32.500lm), při L80 50.000 hodin. Prodejní cena bude okolo 3.900 Kč bez DPH.

Druhá varianta bude svítidlo z produkce EU, s příkonem 180W, efektivitou 190lm/W (sv. tok 34.200lm), při L80 100.000h +. Prodejní cena je pak na úrovni 8.000 Kč bez DPH. 

Jenže EU svítidlo má dvojnásobnou životnost, při o 28% nižším příkonu dává o 6% více světla, což umožňuje použít menší množství svítidel, či mnohem více šetřit. Jakou relevanci pak má hodnocení ceny za 1 kus LED svítidla ? Žádnou, význam má srovnávat návratnost investice a celkovou životnost.

"naše náklady na svícení jsou malé, neřešíme je ..."

Zejména v dřívějším období, kdy cena energií byla na svém dlouhodobém minimu, byl tento argument relativně častým mýtem.

Víte, kolik Vás stojí svícení ? My Vám v naší bezplatné analýze poskytneme přesná data, přesto pro Vaši představu ....

V režimu 3 směny/ 5dní v týdnu/ cena 1kWh 6 Kč bez DPH, Vás vyjde ročně (bez nákladů na údržbu, výměny zdroje, ...) svícení jednoho svítidla takto:

1 ks výbojkového svítidla 400W:  14.688 Kč / rok

1 ks výbojkového svítidla 200W:    9.180 Kč / rok 

1 ks zářivkového svítidla 2x58W:   4.259 Kč / rok

1 ks zářivkového svítidla 2x36W:   2.643 Kč / rok

Opravdu se nevyplatí snížit tyto náklady až o 80% ?

 "řízení nechceme, nevyplatí se nám..."

Zde jde o další typický mýtus plynoucí z neznalosti, nepochopení nebo snahy prodejců svítidel prodávat to co mají na skladě.

Vezmeme-li v potaz fakt, že LED svítidlo sníží odběr elektrické energie minimálně o 60%, pak řízení ukrojí ze zbylého příkonu klidně další polovinu.

Jak to dokáže ? Nejčastěji jde o řízení pohybu (viz. video vedle), kde svítidla automaticky reagují na provoz, což je dnes trendem ve skladování a logistice. Další variantou je pak řízení svítidel s ohledem na přírůstek světla z venčí, tedy nejčastěji z oken a světlíků, kdy moderní LED svítidla regulují svůj výkon podle aktuální světelné situace.

Přínos řízení se nejčastěji v kontextu navýšení kupní ceny realizace modernizace osvětlení, pohybuje v návratnosti okolo 2 let a v dalších letech životnosti již pouze Vaše finance šetří. Nevěříte ? Přesvědčíme Vás jak výpočtem, tak reálnými referencemi...

"k nám do slévárny se LED kvůli teplot nehodí ..."

Ano, běžná průmyslová LED svítidla nabízená v e-shopech jsou skutečně určena pro použití při okolních teplotách 45-55°C. Nicméně LEDprojekty se mohou pochlubit řadou instalací v podstatně náročnějších podmínkách.

Jedná se o instalace ve slévárenských provozech, kde teplota pod střechou v exponovaných místech atakuje dlouhodobě teploty okolo 70°C nebo v potravinářském průmyslu, zejména pak v pekárnách a maso zpracujících provozech, kde zase v praxi dochází k rázové zátěži u pecí či udíren a teplota je zde krátkodobě ještě vyšší.

LEDprojekty jsou specialistou na průmysl, proto umíme řešit i takto složité prostory a své návrhy jsme schopni podložit návštěvou konkrétních referenčních provozů. Konkrétní podmínky u Vás podrobíme i teplotnímu měření, abychom zvolili to správné řešení.

"Nechceme Čínu, chceme kvalitu ..."

Snad nejklasičtější mýtus a to v našem oboru 100%. Kvalitu svítidla, jeho parametry jako svítivost či životnost pragmaticky určují tři faktory:

1. Použitý LED čip, kdy je na světě pouze hrstka opravdových výrobců LED čipů (SAMSUNG, OSRAM, CREE, LUMILEDS,...), jejichž produkty v různých kvalitativních hladinách sdílejí všichni výrobci svítidel.

2. Zdroj, kde je situace obdobná jako u čipů, opět je zde několik světových producentů (MEANWELL, TRIDONIC, MOSO,...), jejichž produkty se objevují napříč spektrem výrobců LED světel

3. Konstrukce tělesa, která určuje schopnost pasivního chlazení, odolnost vůči vnějšímu prostředí a významně ovlivňuje životnost.

Jsou li tyto tři hlavní faktory kvalitativně na výši, pak země výroby (kompletace) ovlivňuje finální výrobek jen vlastní lokální cenou práce.

Svícením to nekončí ...

Čas a praxe nám ukázala, že spolupráce s námi většinou nekončí svícením - modernizací osvětlení, ale situace generuje řadu dalších potřeb.

Většinou se jedná o výměnu kabeláže, často nejen z důvodu změn pozic svítidel - tzv. světelného rastru, ale z důvodu výměny letitých hliníkových rozvodů.

Změnou náběhové křivky (LED svítí na plný výkon prakticky okamžitě), často přichází na pořad dne výměna jištění v rozvaděči či dokonce celé přezbrojení do stavu způsobilé pro následné revizní úkony.

LEDprojekty pro tyto účely disponují dostatečným vlastním týmem techniků, jejichž počet neustále rozšiřujeme tak, abychom byli kapacitně schopni poskytovat plné spektrum služeb a rychlé reakční časy.

"... je to moc zajímavé, ale zařadíme LED do investic až na příští rok."

Rozumíme všem korporátním a investičním procesům, přesto vždy důkladně zvažte, zda modernizaci osvětlení nerealizovat i mimo standardní investiční plán. Proč ?

Odpověď je velmi jednoduchá. Při průměrné návratnosti pod 2 roky, kterou dosahujeme v roce 2022 - po nárůstu cen energií, znamená odklad investice o rok statisíce z Vašeho rozpočtu, které zbytečně utratíte za elektřinu. Ruku v ruce jde pak i uhlíková stopa.

V LEDprojekty umíme pomoci i s neplánovaným financováním a to v rámci dostupných dotačních programů, státem podporovaného bezúročného úvěru, či formou leasingu či splátek, které nastavíme na míru Vám tak, aby se investice financovala z úspory a přímá investice nebyla nutná.

Naši manažeři pomohou i s prezentací záměru Vašemu managementu ...

bottom of page