top of page
Vyhledat
  • Martin LEDprojekty team

COVID-19 a výpadek dodávek čipů změnil trh s LED svítidly

Stejně jako životy každého z nás, změnila pandemie COVID-19 i trh s LED řešeními v průmyslu a nejen v něm. Paralýzu trhu vystřídal výpadek dodávek čipů a raketově rostoucí ceny vstupních surovin.


Nyní u klientů v LEDprojekty.cz řešíme hlavně reálnost dodávek v návaznosti na požadovaný termín realizací. Pozvolný růst cen většina klientů akceptuje, ale jsou zde problémy s koordinací stavebních prací s dodávkami u nových staveb nebo příkladně návaznost montáží na odstávky výroby u modernizovaných objektů. V minulosti výrobci LED svítidel reagovali na poptávku takřka neprodleně a dodávku ovlivňovala především logistika, dnes i výroba trvá 6-8 týdnů, u specifických produktů pak klidně i půl roku.


Také levná čínská produkce dostala citelný úder výrazným zdražením dopravy, náklady na transport z Číny stouply až o 350%, v závislosti na způsobu. To je problém pro prodejce s low cost produkcí, kde cena je významně nadpoloviční část výsledné ceny svítidla.


U nás v LEDprojekty těžíme z přímých vazeb na výrobce s dominancí produkce EU, ale i my vnímáme velkou změnu trhu i tržního chování. Každopádně obvyklý trend akcentu na cenu střídá možná dostupnost a to je v tom všem negativním kousek pozitiva.

7 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page