top of page
Vyhledat
  • Martin LEDprojekty team

Jedna éra svícení je za námi....

Zdroj: https://www.auditosvetleni.cz/l/konec-jedne-ery-sviceni-regulace-eu-vstoupila-v-platnost/Konec éry: EU zakazuje zářivkové světelné zdroje a halogeny

Zářivkové světelné zdroje a halogeny byly dlouho oblíbenými technologiemi pro osvětlení, ale nyní se v EU blíží jejich zákaz. Nová směrnice EU o energetické účinnosti osvětlení přináší revoluci v oblasti domácího a komerčního osvětlení. V tomto článku se dozvíte, co tento zákaz znamená a jaké jsou jeho dopady.

Konec zářivkových světelných zdrojů a halogenů

Od roku 2009 se Evropská unie aktivně snažila snižovat energetickou náročnost výrobků na trhu. Jedním z kroků k dosažení tohoto cíle bylo postupné omezení prodeje tradičních zářivkových světelných zdrojů a halogenů, což jsou známé technologie pro osvětlení. Nyní, v roce 2023, začíná zákaz těchto produktů plně platit.

Směrnice EU 2019/2020 o energetické účinnosti osvětlení

Směrnice EU 2019/2020, známá také jako "Směrnice o energetické účinnosti osvětlení", představuje klíčový krok Evropské unie směrem k dosažení energetické účinnosti a ochraně životního prostředí. Tato směrnice byla přijata dne 8. října 2019 a má za cíl omezit prodej zářivkových světelných zdrojů a halogenů na území Evropské unie, aby se snížila energetická náročnost osvětlení a minimalizovaly negativní ekologické dopady.

Tato směrnice představuje důležitý krok k dosažení cílů EU v oblasti energetické účinnosti a udržitelnosti. Spotřebitelé by měli být informováni o těchto změnách na trhu s osvětlením a měli by zvážit přechod na moderní a energeticky účinné technologie, které budou k dispozici na základě této směrnice.

Důvody pro zákaz

1. Energetická účinnost: Zářivky a halogeny patří mezi energeticky náročné způsoby osvětlení. Spotřebovávají velké množství energie a vytvářejí značné tepelné ztráty. Zákaz těchto technologií pomůže snížit energetickou náročnost osvětlení a přispěje k ochraně životního prostředí.

2. Ekologická hlediska: Zářivky obsahují rtuť, což je jedovatá látka, a jejich recyklace je složitá. Halogeny naopak využívají žhavení wolframu, což vyžaduje velké množství energie. Zákaz těchto produktů pomůže snížit negativní vlivy na životní prostředí.

3. Technologický pokrok: Nové technologie jako LED (světelně emitující diody) a kompaktní zářivky nabízejí výrazně lepší energetickou účinnost, delší životnost a různé možnosti ovládání osvětlení. EU chce podporovat vývoj a používání moderních a efektivních osvětlovacích technologií.

Dopady na spotřebitele

Zákaz zářivkových světelných zdrojů a halogenů bude mít několik důležitých dopadů na spotřebitele:

1. Energetická úspora: Spotřebitelé uvidí snížení svých energetických účtů díky nižším nákladům na provoz osvětlení. Moderní technologie, jako jsou LED žárovky, jsou mnohem účinnější a dlouhotrvající.

2. Větší výběr: Na trhu bude k dispozici široký výběr moderního osvětlení, které se bude lišit v různých barvách, světelných teplotách a funkcích, což umožní spotřebitelům vybrat si osvětlení přesně podle svých potřeb a preferencí.

3. Ochrana životního prostředí: Zákaz tradičních zářivek a halogenů přispěje k redukci odpadu a zvýší bezpečnost při jejich odstranění, protože neobsahují toxické látky.

Co by měli dělat spotřebitelé?

Pokud jste stále používali zářivkové světelné zdroje nebo halogeny, měli byste zvážit přechod na modernější a účinnější technologie, jako jsou LED žárovky. Tyto zdroje mají nižší provozní náklady a dlouhou životnost, což vám ušetří peníze a sníží vaši ekologickou stopu.

Závěr

Zákaz prodeje zářivkových světelných zdrojů a halogenů v EU je důležitým krokem směrem k energetické účinnosti a ochraně životního prostředí. Spotřebitelé by měli být připraveni na tento přechod a zvážit možnosti moderního osvětlení, které jim nabízí větší úspory a lepší možnosti přizpůsobení osvětlení jejich potřebám. Tento krok pomůže Evropské unii snížit energetickou náročnost a přispěje k udržitelnější budoucnosti.

12 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page