top of page
Vyhledat
  • Martin LEDprojekty team

Začíná platit zákaz tyčových zářivek. Alternativa stojí až čtyřnásobek.


Dlouhou dobu byly lineární zářivky T5 a T8 tradiční součástí českých domácností a hlavním pilířem zářivkového osvětlení výrobních a skladovacích prostor většiny firem.Jde o vhodné řešení pro místa, kde je potřeba přímé osvětlení s vysokou svítivostí. Vypadá to ale, že i český spotřebitel bude muset rychle najít alternativy.


Od 25. srpna už výrobci nemohou tyto zářivky dodávat na trh. Osud tyčových zářivek s označením T5 a T8 tak následoval klasické žárovky s wolframovým vláknem nebo ty halogenové. LED alternativy ale v praxi stojí až čtyřnásobek současné ceny.


Oblíbené zářivky budou k dostání do doby, než se úplně vyprodají. I obchody je mohou mít dál v prodeji, nesmějí však na svůj sklad objednávat žádné další nové kusy.


Zákaz dodávaní tyčových zářivek T5 a T8 na evropský trh vychází ze směrnice RoHS, která hovoří o omezování nebezpečných látek. Členské státy Evropské unie se na postupném nahrazování svítidel ekologičtějšími varianty dohodly už v roce 2009. Cílem současných politik Evropské unie tak je nahrazování těch svítidel, která mají vysokou spotřebu elektřiny.


Ke konci února letošního roku se na trh přestaly dodávat i kruhové zářivky s označením T5 nebo třeba kompaktní zářivky s označením CFLni. Počátkem září 2023 se pak zákaz bude týkat i halogenových výbojek s označením G4, GY6.35 a G9.9 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page